Kolejny tydzień  zdalnej pracy za nami. Zapraszamy do nas, do biblioteki na dyżury, czekamy tutaj  na was, nie tylko my, ale półki pełne książek. Tutaj natomiast , jak co tydzień  spotykamy się z Ninateką. Wczoraj wspominaliśmy   artystów, którzy odeszli w tym roku, dziś proponuję poznać dokładniej jednego z nich, wielkiego mistrza, włoskiego kompozytora i dyrygenta Ennio Morricone.

Ennio Morricone  zmarł 6 lipca 2020. Był autorem muzyki do ponad 500 filmów. Ponad 40 z napisanych przez niego ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową. W roku 2007 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała mu honorowego Oscara za całokształt twórczości. W 2016 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu Nienawistna ósemka (2015). Komponował od 1946 roku. Do 2016 roku sprzedano ponad 70 milionów płyt z jego muzyką.

W Ninatece słynny autor muzyki filmowej,  jest gościem Grażyny Torbickiej w programie z cyklu „Kocham kino”.

Grażyna Torbicka przeprowadziła wywiad ze słynnym kompozytorem muzyki filmowej – Ennio Morricone w 2014.  Opowiedział o swojej rodzinie, pierwszych utworach napisanych w wieku zaledwie 6 lat oraz o tym, dlaczego zawód kompozytora jest ekstremalnie trudny. Współpracował z największymi reżyserami świata. Mało kto wie, ale komponował także dla polskich filmowców m. in. Jerzego Kawalerowicza czy Romana Polańskiego. W Polsce koncertował dziewięciokrotnie, może ktoś z was miał tę przyjemność na żywo posłuchać jego wielkich kompozycji.

Link do programu: https://ninateka.pl/film/kocham-kino-14122014

Warto, a nawet trzeba zatrzymać się na chwilę, posłuchać mądrych słów wielkiego włoskiego kompozytora, ale i wsłuchać się w niezwykłą, zmysłową, zachwycająco piękną muzykę. Posłuchajcie proszę jego największych i najpiękniejszych kompozycji. W przypadku Ennio Morricone trudno mówić które utwory są największe czy najlepsze, bo wszystkie  zasługują na uznanie.

 

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ennio_Morricone

https://ninateka.pl/film/kocham-kino-14122014

opracowała : Jolanta Stoszek