27 marca obchodziliśmy Dzień Teatru, ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Dzień obchodów ustalono w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Co roku sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. Pierwsze w 1962 r. napisał pisarz Jean Cocteau. W 2017 r. autorką przesłania była aktorka Isabelle Huppert, w 2018 r. orędzie napisał brytyjski reżyser teatralny Simon McBurney, w 2019 r. kubański reżyser i dramatopisarz Carlos Celdran, a w 2020 r. dramatopisarz z Pakistanu Shahid Nadeem.

Tym razem autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren. Publikujemy tekst jej przesłania w przekładzie Pawła Paszty udostępniony we wtorek PAP przez Polski Ośrodek ITI:

„To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki” – napisała Helen Mirren. „Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą” – dodała.

„Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu” – oceniła autorka orędzia.

Przypomniała, że „od zawsze ludzie opowiadają sobie historie”. „Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi” – dodała.

„Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata” – podkreśliła. „Nie mogę się doczekać” – zakończyła swoje orędzie Mirren.

 

Niestety tegoroczne święto teatru przeniosło się w całości do Internetu, to tutaj możecie obejrzeć bardzo dużą ilość spektakli specjalnie na tę okazję przygotowanych. Wchodząc w obchody tego święta proponuję sztukę Daily Soup | Małgorzata Bogajewska. „To lekkostrawna sztuka… o ciężkim trawieniu życia” – powiedziała o Daily Soup jedna z autorek dramatu, Gabriela Muskała. Jej tekst napisały wspólnie z siostrą, Moniką Muskałą pod pseudonimem „Amanita Muskaria”. Inspiracją była kłótnia małżeńska, rozegrana tuż nad głową emocjonalnego zakładnika – kilkuletniej córki, której przypadkowymi świadkami stały się autorki. Widz wyreżyserowanego przez Małgorzatę Bogajewską spektaklu również zostaje podglądaczem. Towarzyszy wielopokoleniowej rodzinie w codziennych rytuałach tytułowego jedzenia zupy i oglądania oper mydlanych. Córka (Anna Grycewicz) rozpaczliwie poszukuje porozumienia z rodzicami (Janusz Gajos i Halina Skoczyńska). Jedyną osobą, z którą łączą ją ciepłe stosunki jest Babcia (Danuta Szaflarska), przez resztę rodziny traktowana jak małe dziecko. Cieniem na relacjach bohaterów kładą się głęboko ukrywane pretensje i tajemnice… Opowieść o szarej codzienności, pełna błyskotliwych dialogów i zabawnych nieporozumień jest podszyta głęboką, tragiczną refleksją.

Jak zauważa Monika Muskała:
Mówienie często, wbrew temu co się sądzi, wyprzedza lub zastępuje myślenie. Mamy jakieś automatyzmy, jakieś mantry powtarzane przez lata, jakieś mądrości, zasłyszane albo nabyte, które zwalniają nas z myślenia. Zwalniają też później z prawdziwej komunikacji, która wynika z bliskości, ze zdolności wczucia się w drugą osobę. Mimo że w rodzinie z Daily Soup wszyscy mówią jeden przez drugiego, nie ma rozmowy. Są tylko monologi, którymi się nawzajem zagłuszają. Nie wspominając już o tym, że stosują konsekwentnie inne „zagłuszacze” typu odkurzacz i telewizyjne seriale.

. Dramat został wyróżniony Feliksem Warszawskim (2007) w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola kobieca” dla Danuty Szaflarskiej za rolę Babci.
Zapraszam na spektakl: https://ninateka.pl/film/daily-soup-malgorzata-bogajewska

Źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Teatru
https://e-teatr.pl/oredzie-namiedzynarodowy-dzien-teatru-10243

https://ninateka.pl/film/daily-soup-malgorzata-bogajewska

Opracowała: Jolanta Stoszek