Za nami już kolejny, dzień, tydzień, miesiąc pod hasłem #zostańwdomu. Rozpoczynamy weekend, jakoś mniej radośnie, z niepewnością jutra. Z racji tego, iż mieszkam przy myślenickim rynku, postanowiłam dziś podzielić się z wami sensacją archeologiczną tego miejsca. Wielu z was zapewne wie, że rynek naszego miasteczka przechodzi gruntowny remont, rozkopany wzdłuż i wrzesz odkrył parę dni temu przed nami fragmenty zabudowań pochodzące prawdopodobnie z połowy XIV wieku, z czasów lokacji miasta. Natrafiono na średniowieczny trakt, kamienną studnię, fragmenty naczyń oraz kawałek skórzanej podeszwy.
(źródło: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/cenne-archeologiczne-znaleziska-w-myslenicah/)

Co jeszcze kryje w swoich podziemiach ten plac? Czas pokaże. W 2014 roku podczas prac budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Myślenicach natrafiono na sklepienie piwnicy na tyłach zabytkowej kamienicy Obońskich – Rynek 27. Został wówczas odkryty fragment murów budynku, który nie jest ujęty w żadnych planach z XIX wieku. W nawarstwieniach między murami znaleziono fragmenty naczyń, ceramiki, kafli, szacunkowy wiek naczyń to ok. XVII – XVIII.W Muzeum Niepodległości naszego miasta można uzyskać informacje na temat archeologicznych zabytków.
Proponuję zainteresowanym archeologią i historią przejrzenie szeregu wydawnictw książkowych dotyczących naszych uroczych Myślenic. Wyszło ich na przestrzeni lat wiele.Nieraz zdecydowanie więcej wiemy o bardzo odległych miejscach na świecie, nie znając prawie w ogóle historii miejsca gdzie mieszkamy. Proponowane książki to fragment domowej biblioteczki, ale wiele z nich znajdziecie w naszej szkolnej bibliotece.

 

Jolanta Stoszek