Sobiesław Zasada: Moje rajdy

Opowiada o sportowych przygodach Sobiesława Zasady i udziale w największych rajdach świata.

Les Meehan : Fotografia cyfrowa

Zrobienie dobrej fotografii aparatem cyfrowym wymaga odrobiny wiedzy oraz kilku konkretnych umiejętności. Jeśli zatem planujesz zakup takiego urządzenia lub już je masz, ale chciałbyś, by Twoje zdjęcia były lepsze, powinieneś sięgnąć po ten poradnik. Dzięki niemu poznasz zasady fotografii cyfrowej oraz techniczne możliwości aparatu. Dowiesz się m.in., jak utrwalać detale, jak robić zdjęcia w formacie makro, a jak fotografować poruszające się obiekty. Nauczysz się też podłączania aparatu do komputera, zapisywania swoich dzieł, drukowania lub wysyłania ich e-mailem.

Dawid Wardin : Stawka to za mało

Są ich dziesiątki, setki, tysiące. Tyle firm chce Ci zabrać transport. Tyle firm chce Twoich klientów i zlecenia, które dzisiaj obsługujesz. Właśnie w tym momencie jakiś handlowiec wpisuje nazwę Twojego klienta do systemu i robi notatkę ze spotkania.

Nie wierzysz? Pojedź do klienta i przyjrzyj się, z czyjego kubka pije kawę, jaki ma bloczek do notatek na biurku, czyj długopis w ręku i jaki kalendarz wisi na ścianie. Ale tu nie chodzi tylko o gadżety. W hiperkonkurencyjnej branży transportu i spedycji wygrywa ten, kto wie, jak budować i podtrzymywać relacje z rynkiem.

Właśnie tego chcę Cię nauczyć. W podręczniku dostajesz sprawdzone narzędzia i gotowe metody działania – do wdrożenia od zaraz. Nauczysz się pracować nad klientami i zrozumiesz, co decyduje o tym, kto dostaje zlecenie.

Momentami będzie bolało. Ale nie ma innej drogi, jeśli poważnie myślisz o biznesie w transporcie i spedycji. Chyba że wolisz szukać zleceń na giełdzie i liczyć na złoty strzał raz na 10 lat. Tylko pamiętaj: w naszej branży nie ma już miejsca na przypadek.

 

Jens Hovsgaard : Siódmy dzień

Natchniony kaznodzieja wolnego kościoła Słowo Ewangelii zostaje znaleziony martwy z pętlą na szyi. Okazuje się, że na krótko przed śmiercią, publicznie sprzeczał się z człowiekiem powiązanym z grupą prawicowych ekstremistów. Reporter John Hilling postanawia przyjrzeć się tej sprawie bliżej, chociaż policja uznaje zdarzenie za samobójstwo. Niedługo potem na terenie całego kraju zaczynają znikać dzieci.
Wkrótce tropy łączą się w zarys zbrodniczej intrygi, w którą zaangażowane są sekty religijne, skorumpowani policjanci, frakcje neonazistowskie oraz młoda wdowa po pastorze.

 

James Rollins : Ołtarz Edenu

Historia dla fanów Dana Browna i Kodu Leondarda da Vinci oraz Indiany Jonesa.

Po zdobyciu Bagdadu dwóch chłopców wmieszanych w tłum uzbrojonych mężczyzn wkracza do miejskiego zoo. Większość chce po prostu zyskać egzotyczne zwierzęta na przemyt, ale wraz z otworzeniem klatek z zoo uwolnione zostaje coś o wiele bardziej niebezpiecznego niż lamparty i lwy…

Siedem lat później główna weterynarz stanu Luizjana, Lorna Polk, zostaje wezwana do wraku, który podczas sztormu osiadł na brzegu bezludnej wyspy. Część załogi nie żyje, a część zniknęła. Ocalał jednak ładunek – egzotyczne zwierzęta, na czarnym rynku warte majątek.

Każde ze zwierząt okazuje się w jakiś sposób zdeformowane – papugi nie mają piór, kapucynki złączone są biodrami, a jaguar… ma kły tygrysa szablozębnego. Wszystkie też mają niepokojąco podwyższoną inteligencję.

Aby odkryć prawdę o pochodzeniu ładunku statku i terrorystach, którzy byli jego właścicielami, Lorna będzie musiała połączyć siły z człowiekiem o szemranej przeszłości – Jackiem Menardem. Razem zapolują na bestię, która uciekła ze statku, i spróbują rozwiązać tajemnicę związaną z modyfikacjami genetycznymi, która zaprowadzi ich do najstarszej historii rodzaju ludzkiego…

Czy będą w stanie zatrzymać coś, co narodziło się na ołtarzu Edenu, zanim zagrozi światu i podstawie człowieczeństwa?

Stanisław Lem. Fantastyka naukowa i fikcje naukowe pod red. Doroty Heck

Pytania i prognozy stawiane przez Stanisława Lema dotyczące kondycji psychicznej, moralnej i biologicznej człowieka wobec rosnącego tempa rozwoju cywilizacji są nadal aktualne. Wszechstronność zainteresowań naukowych pisarza jest niezwykle imponująca, a jego erudycja inspiruje do podążania tropem kulturowych odwołań. Dzięki swej przenikliwości, wiedzy, doświadczeniu i analizom otaczającej rzeczywistości w wymiarze globalnym, w połączeniu z wrażliwością i wielką wyobraźnią autor „Solaris” zyskał miano futurologa, myśliciela i filozofa. Znany jest również jako krytyk i felietonista. Nad wybranymi aspektami bogatej twórczości Lema oraz współczesnymi nawiązaniami do niej pochylają się autorzy szkiców i artykułów w kolejnym tomie jubileuszowym Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Pozdrowienia z Myślenic. Myślenice na międzywojennych pocztówkach

Leopold Tyrmand. Pisarz-człowiek spektaklu-świadek epoki

Jubileuszowy tom pod redakcją Magdaleny Woźniewskiej-Działak, poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi gromadzi eseje, których autorzy wnikliwie interpretują najważniejsze utwory pisarza, analizują ich styl i recepcję. Poruszają istotne zagadnienia z jego biografii, takie jak zainteresowanie jazzem, podróże, wybraną korespondencję. Pokazują, jak w sposób twórczy autor Dziennika 1954 potrafił przetrwać, pozostawiając ciekawy dorobek będący źródłem badań i fascynacji kolejnych pokoleń.

Publikacja wydana w ramach obchodów Roku Leopolda Tyrmanda 2020 w 100. rocznicę urodzin i 35. rocznicę śmierci pisarza.

 

Norwid –interpretacje pod red. Tomasza Korpysza

Tom zawiera wiele oryginalnych interpretacji dzieł Norwida – liryków, dramatów, prozy czy pism publicystycznych. Analizowane są poszczególne słowa i zwroty, ale też układ utworów w dziełach złożonych z wielu części. Dowiadujemy się na przykład, kim był pierwowzór Szlachcica i czemu tematem wiersza stała się bransoletka.
Autorami tekstów są wybitni norwidolodzy, m.in. prof. Jadwiga Puzynina, prof. Stefan Sawicki, prof. Władysław Stróżewski, którzy pisarzowi poświęcili wiele lat pracy badawczej. Niektórzy z nich współtworzą prężnie działające akademickie ośrodki badań twórczości Norwida. Tom, przygotowany w dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Norwida, rzuca światło na wiele zagadkowych miejsc w jego utworach, ale też przynosi kolejne pytania…

Doświadczenie świata. Esej o myśli Romana Ingardena pod red. Tomasza Maślanki

Tom jubileuszowy w 50. rocznicę śmierci Romana Ingardena, gromadzący artykuły naukowe i eseje autorstwa wybitnych współczesnych humanistów na temat twórczości wybitnego ?lozofa. Autorzy podejmują re?eksję nad najważniejszymi zagadnieniami z obszaru badań i fascynacji naukowych polskiego myśliciela, m.in. fenomenologii, meta?zyki, estetyki, kultury, sztuki, teorii literatury. Ukazują jego dorobek z perspektywy najnowszych ustaleń badawczych.
Publikacja przygotowywana w ramach obchodów Roku Romana Ingardena 2020

Maxime Chattam : Teoria Gai

Trójka naukowców, którym przypadło zadanie skontrolowania sekretnych badań prowadzonych przez podejrzanych naukowców.

Duszna atmosfera wysokich partii Pirenejów, wilgotna, niepokojąca aura panująca na polinezyjskiej wyspie, strach, trwoga, przerażenie.

Wyobraź sobie, że wysłannicy Komisji Europejskiej usilnie proszą o twoją pomoc, aby rozwiązać bardzo pilny… i ściśle tajny problem. Wyobraź sobie, że twoja żona zostaje wysłana na jakąś wyspę na końcu świata, wraz z zupełnie obcym człowiekiem, i że całkowicie tracisz z nimi kontakt. Wyobraź sobie, że utkwiłeś odcięty przez straszną burzę na szczycie góry, w towarzystwie tajemniczych naukowców. Wyobraź sobie, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat liczba seryjnych morderców wzrosła dziesięciokrotnie. Wyobraź sobie, że wszystkie te wydarzenia mają związek z ludzką przemocą. Ciągle jeszcze się nie boisz? A powinieneś…

Ingrid Hedstrom : Nauczycielka z Villette

Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje potrącona przez samochód. Kierowca ucieka z miejsca wypadku. Z zeznań świadków wynika, że nie był to przypadek. Dlaczego ktoś chciałby zamordować sześćdziesięcioletnią Jeanne Demaret? Na to pytanie odpowiedź musi znaleźć sędzia śledcza Martine Poirot. We współpracy z komisarzem Christianem de Jonge rozpoczynają dochodzenie. Ku zaskoczeniu wszystkich śmierć nauczycielki ma związek z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości…

 

Cilla & Rolf Borjlind : Przypływ

W księżycową noc 1987 roku dochodzi do wyjątkowo brutalnego morderstwa młodej ciężarnej kobiety. Tożsamość ofiary: nieznana. Motyw: nieustalony. Sprawcy: nieuchwytni. Śledczy Tom Stilton wie jedynie, że do zbrodni wykorzystano przypływ w zatoce na Nordkoster, a świadkiem był dziesięcioletni chłopiec, który zaalarmował rodziców.

Lata później Olivia Rönning, studentka drugiego roku Wyższej Szkoły Policyjnej i córka zmarłego przedwcześnie detektywa Arnego Rönninga, w ramach pracy zaliczeniowej ma przeprowadzić dochodzenie w jakiejś nierozstrzygniętej sprawie. Jej wybór pada na Nordkoster. Ale dotarcie do prowadzącego wówczas śledztwo Toma Stiltona okazuje się wręcz niemożliwe.

Czy zbrodnia sprzed lat ma związek z brutalnymi napaściami na bezdomnych, do których dochodzi w Sztokholmie? I czy Olivii uda się doprowadzić do przełomu w sprawie, którą kiedyś zajmował się jej ojciec?