Już dzisiaj w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu wielka gratka dla miłośników teatru!

O godzinie 18 macie niepowtarzalną okazję obejrzenia spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”,. Wstęp wolny.
Zuzanna Ginczanka (właśc. Zuzanna Polina Gincburg) była piękna, utalentowana i podziwiana. „Tuwim w spódnicy”, „Gwiazda Syjonu”, „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski przez całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.
Jako poetka nie miała łatwo. Mężczyźni widzieli w niej trofeum, ciało, dziewczynę, z którą warto się pokazać, ale niekoniecznie dyskutować. Była ulubienicą Juliana Tuwima i Witolda Gombrowicza. Publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”, współpracowała ze „Szpilkami”. Spotykała się ze skamandrytami w restauracji Ziemiańskiej w Warszawie, a z Witoldem Gombrowiczem – w kawiarni Zodiak.
Ostatni rok życia spędziła w Krakowie, ukrywając się w kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26. Prawie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się zbyt słabe. Mimo to pod koniec wojny została aresztowana przez Gestapo. Zginęła w wieku 27 lat.
Jako mała dziewczynka Zuzanna klęczała przebrana za anioła w witrynie sklepu w Równem. Żywa reklama zbliżających się Świąt. Może jej życie było życiem anioła zesłanego na ziemię w złym czasie i w złym miejscu?
W spektaklu wykorzystano fragment filmu z Zuzanną Ginczanką z kawiarni Adria w Warszawie (1936) dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (gift of Juliet Brayan Archive).
Fotografie archiwalne Zuzanny Ginczanki dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska
Muzyka: Michał Lamża
Konsultacja merytoryczna: dr Agata Araszkiewicz
Reżyseria światła: Mateusz Gierc
Inspicjent: Marcin Stalmach
Występuje: Agnieszka Przepiórska
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Czas trwania: 70 minut
Fot. Dawid Ścigalski

30 września 2021,
godzina 18:00,
MOKiS, sala widowiskowa
Wstęp wolny

Wieczór zapowiada się bardzo interesująco, zatem zapraszam Was do myślenickiego MOKiSu spektakl. Do zobaczenia!

Źródło : http://www.mokis.myslenice.pl/index.php/70-uncategorised/2090-teatr-polska-ginczanka-przepis-na-prostote-zycia?fbclid=IwAR3WCAxV88GJ9S3vUdF_EEKc99tKm7_W70Un2NaDjopm5OEu_4U54Bjf0kY

Opracowała : Jolanta Stoszek