W dniu 19 kwietnia jak co roku włączamy się w akcję ŁączyNasPamięć upamiętniającą 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z tym zapraszamy do biblioteki, gdzie prezentujemy Wam zbiory związane z tematem Holokaustu -określenia stosowanego do prześladowań i zagłady milionów Żydów przez władze III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej. Nasza biblioteka w tym roku czynnie bierze udział w akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W związku z tym przygotowaliśmy również papierowe żonkile, które są symbolem solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów. Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania otrzymywał żonkile od anonimowej osoby i sam składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Zapraszamy Was do biblioteki, gdzie możecie odbierać kwiaty, które nosząc w dniu 19 kwietnia, pokażemy, że łączy nas pamięć o walczących.
Zainteresowanych zapraszamy na projekcję animowanego filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz pod tablicę upamiętniającą wywózkę myślenickich Żydów w 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu, która jest wmurowana w jedną z kamienic przy myślenickim rynku.

Marek Edelman

Bądźmy w tym dniu razem wspominając i upamiętniając wydarzenia z dnia 19 kwietnia 1943 roku.

Oprac. J. Stoszek