Dzień Matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich mam. Dzień ten obchodzony jest obecnie w 40 krajach na świecie. Termin obchodów jest bardzo różny – od drugiej niedzieli lutego – tak świętują Dzień Matki Norwegowie, do 22 grudnia – to Dzień Matki w Indonezji. Jednak najwięcej państw oficjalny Dzień Matki obchodzi w maju – jest chyba jakaś magia tego miesiąca, którą można dostrzec nie tylko w Europie. Najczęściej święto to pojawia się w niedzielę danego miesiąca, natomiast my Polacy świętujemy Dzień Matki, jako jedyni 26 maja. Najwięcej państw obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę maja i są to kraje rozrzucone po całym globie: USA, Australia, Kuba, Hongkong, Indie, Filipiny czy też Peru.

To najcieplejsze ze świąt w całym roku. Od dziecka uczymy się szacunku do naszych matek, a miłość, która nas z nimi łączy, to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakimi obdarzyła nas natura.

W słowie mama, mamusia, matka zawiera się ogrom miłości, bo tylko ona wie co znaczy kochać. Ale jeśli i Ty ją kochasz nie powiesz do niej nigdy matko, lecz mamo. Nawet jeśli już jesteś „starym koniem”. To bowiem ona dała Ci życie, wychowała i wprowadziła w świat.

W tym dniu mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. Święto to ma na celu okazanie naszym mamom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Literatura piękna także nie skąpi nam tematów związanych z mamą. Znajdziecie prawie w każdej książce choćby wzmiankę o matce. Na stronie facebookowej prezentujemy literaturę piękną z motywem mamy dostępną w naszej bibliotece. Proponuję zapoznać się z tymi tytułami i wybrać coś dla siebie, książki czekają : https://www.facebook.com/Biblioteka-ZSTE-w-My%C5%9Blenicach-252178961484735

A ja szczególnie jako prezent dla mamy i siebie proponuję pełen dobrego humoru, film „Mamma mia” .
Donna (Meryl Streep) prowadzi mały hotelik na jednej z greckich wysp. Kobieta samotnie wychowuje córkę Sophie (Amanda Seyfried). Dziewczyna wychodzi za mąż i chce, aby to jej nieznany ojciec poprowadził ją do ołtarza. Gdy znajduje pamiętnik matki prowadzony w przeszłości odnajduje nazwiska trzech mężczyzn, z którymi matka była związana przed jej narodzinami. Dziewczyna wysyła do każdego z kochanków matki zaproszenie na ślub, mając nadzieję, że się na nim zjawią. Ostatecznie na ślub przyjeżdżają wszyscy trzej.

Film jest przepełniony piosenkami będącej już ikoną muzyki grupy ABBA, którą wszyscy znacie i kochacie. Meryl Streep i Pierce Brosnan stoją na czele spektakularnej gwiazdorskiej obsady filmu „Mamma Mia!”, musicalowej celebracji matek, córek i ojców, utraconych prawdziwych miłości i odnalezionych nowych, a także romantycznych możliwości, jakie daje pobyt na jednej z magicznych greckich wysp, gdzie miłość wisi w powietrzu, a muzyka i taniec je przepełniają.

Oto zwiastun : https://youtu.be/_cvPXrHJ2V

Warto szczególnie docenić mamę w dniu jej święta. Sprawcie, by dla Waszych mam był to dzień wyjątkowy, może pyszne śniadanie, wyręczenie z obowiązków, uroczysta kolacja w restauracji, czy chociażby wspólny spacer, rozmowa, pomysłów jest mnóstwo, na pewno coś ciekawego wymyślicie!

źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Matki
https://sp47.bialystok.pl/2020/05/25/postac-matki-w-literaturze-porozmawiajmy-o-mamach-mamusiach-mateczkach/
https://brzozowiana.pl/nozdrzec/item/2938-motyw-matki-w-literaturze.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mamma_Mia!_(film)

Opracowała: Jolanta Stoszek