Matka jest najważniejszą osobą w życiu każdego z nas. Między innymi z tego powodu pisarze chętnie sięgają po ten motyw, bo można go zaprezentować wielorako. Matczyna miłość może być ciepła i otulająca, może też przytłaczać i tyranizować. Tym niemniej zawsze jest relacją znaczącą, jedną z najsilniej oddziałujących na osobowość dziecka.

Chociaż na całym świecie obchodzone są różne wersje Dnia Matki, tradycje różnią się w zależności od kraju. Na przykład w Tajlandii Dzień Matki obchodzony jest zawsze w sierpniu, w dniu urodzin obecnej królowej Sirikit. Inną alternatywną formę obchodzenia Dnia Matki można znaleźć w Etiopii, gdzie każdej jesieni rodziny zbierają się, by śpiewać pieśni i jeść wielką ucztę w ramach Antrosht, wielodniowego święta ku czci macierzyństwa.
W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki nadal świętuje się, wręczając matkom i innym kobietom prezenty i kwiaty, i stał się on jednym z największych świąt, w których czasie konsumenci wydają najwięcej pieniędzy. Rodziny świętują również, dając matkom dzień wolny od takich zajęć, jak gotowanie czy inne prace domowe.
Niekiedy Dzień Matki był też okazją do zainicjowania akcji politycznych lub feministycznych. W 1968 roku Coretta Scott King, żona Martina Luthera Kinga Juniora, wykorzystała Dzień Matki, aby zorganizować marsz poparcia dla nieuprzywilejowanych kobiet i dzieci. W latach 70. grupy kobiece również wykorzystały to święto, aby podkreślić potrzebę równych praw i dostępu do opieki nad dziećmi.

W Polsce Dzień Matki przypada 26 maja i to tego dnia wszystkie mamy zwykle są obdarowywane kwiatami, laurkami, oraz różnego rodzaju upominkami przez własne dzieci.
Jest to również idealny czas, aby wykazać się kreatywnością. Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego prezentu, to spieszę z pomocą.

Literatura piękna także nie skąpi nam tematów związanych z mamą. Znajdziecie prawie w każdej książce choćby wzmiankę o matce. Na stronie facebookowej prezentujemy literaturę piękną z motywem mamy dostępną w naszej bibliotece. Proponuję zapoznać się z tymi tytułami i wybrać coś dla siebie, bądź dla mamy, książki czekają : https://www.facebook.com/Biblioteka-ZSTE-w-My%C5%9Blenicach-252178961484735

Źródło: https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/2022/05/co-mozesz-zrobic-na-dzien-matki-czyli.html