I znowu mamy piątek, przed nami weekend, nie wiem jak Wam, ale mnie ten czas coś za szybko upływa… dziś proponuję książkę i film. „Kamerdyner” autorstwa Marka Klaty, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki oraz Michała Pruskiego to powieść jakiej w Polsce od lat nie było! Świat, którego już nie ma. Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia. „Kamerdyner” to powieść napisana z rozmachem, ale też pełna małych wzruszeń.

Marita – niemiecka panienka z dobrego domu. Mateusz – kaszubski chłopak, który po śmierci rodziców trafia na wychowanie do pruskiego dworu. Ich miłość musiała być burzliwa. I była. Tak samo jak wielka historia, na której tle się rozegrała. Narastały konflikty między narodami, wybuchła I wojna światowa i kształt Europy uległ zmianie. Polacy mogli wreszcie świętować własną niepodległość, ale po krótkim czasie mieli znów ją stracić.

Kim jestem? – to pytanie będzie dręczyć Mateusza Krolla przez całe życie. Polakiem, czy Niemcem? Synem koniuszego, czy jaśnie pana? Bratem pięknej Marity von Krauss, czy zakochanym w niej Kaszubem? Wraz z nadejściem września 1939 roku od odpowiedzi będzie zależało również jego życie.

Romans Mateusza i Marity to opowieść niepodobna do innych, złożona, pełna trudnych wyborów, ulotnych nadziei i cierpienia, ale przede wszystkim wierna faktom historycznym.

„Gdy zaczynaliśmy tworzyć, byłem przekonany, że będzie to romans historyczny. Jednak z biegiem wydarzeń okazało się, że tkanka powieściowa zaczyna przybierać nowe barwy. Tło historyczne oraz wątki sensacyjne spowodowały, że powstała dużo bardziej złożona, głęboka powieść. Uniwersalność tego projektu okazała się zaskakująca.”- Paweł Paliński

”Fascynujące dzieje Kaszubów i pomorskich junkrów pasjonowały nas od wielu lat. Wraz z Mirosławem Piepką i Michałem Pruskim spisywaliśmy wspomnienia i gromadziliśmy dokumenty. Ich streszczenie zajęło ponad 500 stron. Szokującą miłość i upiorną zbrodnię postanowiliśmy przedstawić w filmie fabularnym, a książka daje nam dodatkowe możliwości ukazania cząstki niezwykłej historii Kaszub.”– Marek Klat

Film „Kamerdyner” powstał w 2018 roku, wyreżyserowany przez Michała Bajona. W rolach głównych wystąpili Janusz Gajos, Sebastian Fabjański, Marianna Zydek, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Borys Szyc.

Zwiastun filmu:

Całość możecie zobaczyć na licznych platformach dostępnych w Internecie, książkę natomiast wypożyczyć  w naszej bibliotece. Zapraszamy Was po remoncie, dobrego, zdrowego weekendu!

Źródło : https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4856668/kamerdyner

https://www.filmweb.pl/film/Kamerdyner-2018-752130

opracowała: Jolanta Stoszek