Przed nami kolejny weekend, z racji nieciekawej pogody i wzrostu zachorowań zwłaszcza na covid  , raczej spędzimy go w domach.  Zapraszam po raz kolejny do lektury. Dzisiaj proponuję wam „Osobisty przewodnik po Pradze” Mariusza Szczygła, z fotografiami Filipa Springera. Mariusz Szczygieł reporter i felietonista , zafascynowany kulturą, sztuką Czech. Sam mówi, że jego ciało mieszka w Warszawie, ale dusza w Pradze.

„Osobisty przewodnik po Pradze” to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język.

Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”.

Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół zgubiony na podwórku. Grób jako kryształ. Kamienica, która drga. Prysznic jako metafora… Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi……Zapraszam do biblioteki książka czeka!

źródło : https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4914929/osobisty-przewodnik-po-pradze

opracowała: Jolanta Stoszek