Dzisiaj nieco inaczej przedstawię wam książkę na weekend. Nie będzie to jedna powieść, ale przypomnienie twórczości znakomitego pisarza hiszpańskiego Carlosa Ruiz Zafóna. Z racji nadchodzącego listopada , miesiąca, w których szczególnie wspominamy tych wszystkich, którzy już odeszli, przypomnę wam pokrótce twórczość Carlosa Ruiza Zafóna. Ten niezwykle uzdolniony pisarz odszedł 19 czerwca 2020 roku,  pozostawił po sobie wyjątkowy dorobek literacki. Twórczość zamyka się w cyklach, ale tworzył także pojedyncze powieści . Do cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek” zaliczamy „Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów” Każda z czterech części cyklu przedstawia perypetie Daniela i innych, kolejno wprowadzanych przez Zafóna  bohaterów. Często pojawiają się te same sceny, wydarzenia czy wypadki przedstawione z perspektywy różnych ludzi. Pozornie osobne wątki w końcu zaczynają się zazębiać, tworząc niezwykle złożoną całość.

Zanim stworzył „Cmentarz Zapomnianych Książek”,Zafón  zajmował się pisaniem książek dla młodzieży. „Trylogia mgły” to zbiór trzech osobnych historii, które łączy kilka wspólnych cech: napięcie od pierwszej do ostatniej strony, nutka tajemnicy, zacieranie granicy między jawą a snem, nastolatki w rolach głównych i oczywiście świat zasnuty mgłą. Mimo że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to książki przeznaczone dla nastolatków, to zapewniam, że mogą zmrozić krew w żyłach również u starszych czytelników. Do cyklu należą „Książe mgły” „Pałac Północy”, „ Światła września”.

Jedyną osobną powieścią Zafóna jest „Marina” – wypadkowa „Cmentarza” i „Trylogii Mgły”, most pomiędzy dwoma cyklami. Pisarz przedstawił w niej ukochaną Barcelonę, niezwykle mroczną, pełną opuszczonych starych dworów i kamienic – opisany przez niego świat jest jak stara fotografia.

Zapraszam do biblioteki wszystkie wyżej wymienione tytuły są dostępne u nas, ciekawe lektury zwłaszcza na jesienno-zimowe długie wieczory.

Źródło : https://czytajpl.pl/2018/09/26/carlos-ruiz-zafon-jak-zaczac-czytac-jego-ksiazki/

Opracowała: Jolanta Stoszek